כשמתגלה חדירת רטיבות בגגות מרוצפים, הדבר דורש לרוב תשומת לב מיוחדת באשר לסוג האיטום החדש. בין אפשרויות האיטום הקיימות, יצטרכו אנשי המקצוע ובייחוד יועץ האיטום להחליט, האם יהיה צורך בהרמת הריצוף או לא. אז בואו נדבר מעט על אפיונו של כל מצב, ואילו פתרונות ריצוף נדרשים בכל אחד.

לפני שנתחיל, כמה מילים על איטום משטח מרוצף

משטחים מרוצפים נחשבים ל"בעייתיים" מבחינת האיטום הקיים בהן, מכמה בחינות: ראשית, הריצוף יכול להפריע לגילוי כשלי האיטום הקיימים (כגון סדקים בבטון וכד'). שנית, ריצוף שנעשה מראש באופן לא נכון, הוא למעשה "מתכון בטוח" לבעיות איטום שונות, אתם יצטרכו להתמודד בעלי הבית.

ועכשיו לעומק העניין: אילו פתרונות איטום קיימים עבור גג מרוצף?

הדרך הקלה: איטום על גבי משטח קיים

למרות שלא מדובר בפעולה המומלצת ביותר, עדיין ניתן במקרים מסוימים לאטום את המשטח תוך שמירת הריצוף הקיים. פעולה זו הינה מעין "פלסטר" אולם בעזרת עבודה מקצועית, היא יכולה להחזיק כמה שנים טובות. ככלל, איטום זה מתבצע על ידי יצירת מרווחים בין המרצפות ומילוין מחדש, כמובן, לאחר תהליך ניקיון וסידור יסודי של המשטח. כמו כן, קיימים מקרים בהם פתרון זה איננו מתאפשר כלל, למשל במצבים בהם הריצוף איבד מאחידות הגובה שלו.

איטום לאחר הרמת הריצוף הקיים

כאשר מתגלה בעיית ריצוף בגג או במרפסת המרוצפים, תמיד עדיף להרים את שכבת הריצוף הקיימת, לבדוק מהי הבעיה, ולרצף מחדש. נכון, מדובר בפעולה מאסיבית יחסית ולכן גם לא תמיד רצויה על ידי בעלי הבית, אולם יש לזכור כי מי שמעונין לפתור את הבעיה לחלוטין, יצטרך במוקדם או במאוחר לדאוג לריצוף ואיטום מחודש.

פתרון האמצע: ריצוף על גבי ריצוף קיים

פתרון נוסף, שמהווה עבור לקוחות רבים את דרך האמצע כאמור, הוא הריצוף על גבי הריצוף הקיים. יתרונותיו הם ברורים, אולם יש לזכור כי מדובר בפתרון שלא מתאפשר מבחינה טכנית בתנאים מסוימים, כמו במקרה בו קיים חשש כי הריצוף יחרוג ממגבלת הגובה המותרת בחוק, או במקרים בהם הריצוף החדש יהיה כבד מדי.

על כל פנים, הדרך היעילה ביותר למציאת פתרון האיטום המתאים היא פנייה ליועץ איטום בחברת איטום מקצועית.