אנשים רבים בישראל נתקלים בבעיות איטום דווקא במרפסת הבית. אולם, בשונה מגגות למשל, או קירות חיצוניים של הבית, מרפסות נוטות להיות מרוצפות או מחופות באופן המקשה על גילוי בעיית האיטום. מה ניתן לעשות במקרה זה ולמי כדאי לפנות ע"מ להתגבר על הבעיה?

  • מרפוסות מרוצפות או מחופות: אז מה בעצם הבעיה?

בעיות איטום יכולות להיגרם מסיבות רבות, אולם אחת הסיבות השכיחות היא בליה של שכבת הבטון הנגרמת כתוצאה מנזקי מזג אוויר, גיל החומר וכד'. כששכבת הבטון מצופה או מחופה, מבחינה טכנית, קשה לראות היכן קיימים הסדקים או החורים אשר גורמים לבעיית האיטום, עניין שמקשה בנוסף גם על מציאת פתרון הולם לבעיה. מעבר לכך, קיימים מקרים בהם בעיית האיטום גורמת לחלחול מים בין שכבת החיפוי לבין שכבת הבטון שמתחתיה, דבר המשבש הן את המראה והן את הנוחות במרפסת.

בעיה נוספת מתרחשת במקרים בהם החיפוי מסתיר את בעיית האיטום ולכן, כשהיא כבר מורגשת ולא ניתן להתעלם מתופעות הלוואי שלה, הנזק כ"כ חמור שקיימת סכנה ליציבות המרפסת עצמה.

  • מה ניתן לעשות כדי לגלות את מקור בעיית האיטום במקרים כאלה?  

במקרים מאוד מורכבים, ניתן להשתמש כיום במכשור מיוחד שנועד לסייע במקרים בהם מקור הנזילות איננו נגלה לעין. כמו כן, יש להיוועץ ביועץ איטום מומחה, שתפקידו הוא מתן חוות דעת מקצועית באשר לפתרונות האיטום הנדרשים.

  • מה ניתן לעשות במקרים של מרפסת מרוצפת?

ככלל, קיימות 2 אפשרויות עיקריות: הסרת הריצוף הקיים, תיקון האיטום וריצוף המרפסת מחדש, או איטום על הריצוף הקיים הכולל פתרונות נקודתיים כמו תיקון איטום במקומות נבחרים ואף ריצוף המרפסת מחדש, על הריצוף הקיים. חשוב לציין שבמקרים רבים, האפשרות הראשונה היא הרצויה יותר מכיוון שהיא היחידה שיכולה להבטיח פתרון מלא של בעיית האיטום. אולם, עקב שיקולי תקציב או זמן וכד', לקוחות רבים בוחרים דווקא באפשרות השנייה.

כך או כך, נזכיר כי מומלץ מאוד להיוועץ תמיד עם יועץ איטום מוחה ומוסמך, ולקבל ממנו מידע מלא אודות כל אפשרויות איטום מרפסת הפוטנציאליות בכל מקרה ומקרה. היוועצות כזו, תסייע לכם להחליט על פתרון האיטום היעיל ביותר בצורה מושכלת ונכונה.